SASO Sertifikası & SASO Belgesi

SASO Sertifikası & SASO Belgesi

Saso Belgesi (Saso Sertifikası) Suudi Arabistan’a ihracat yapan Türk ve yabancı firmaların ülkeye ürünlerinin sevki için Suudi Arabistan ülkesinin istediği belge Saso Sertifikası (Saso Certificate) olup, zorunlu bir belgedir.
Saso Sertifikası Suudi Arabistan Standard Organisation (SASO) adlı kuruluş Suudi Arabistan’la ilgili standartları hazırlamakta ve Suudi Arabistan’daki firmaların ithalatı sırasında gümrükte Saso Sertifikası ile standartlara uygunluğunun denetimini yapmaktadır.
Kısaca Türkiye Cumhuriyetindeki firmaların Suudi Arabistana yapacağı ihracatta Suudi Arabistan’daki firmaların yapacağı ithalatta gerekli olan belge Saso Sertifikasıdır.

SASO Belgesi; Suudi Arabistan Devletinin ülkelerine yapılacak ihracatlardan ihracatçı firmalardan talep ettikleri uygunluk belgesinin genel adıdır. Belge her ihracat sevkıyatı için ayrı ayrı düzenlenir ve ortalama belge alımı 4 gün sürmektedir. Bu sebeple belge alımını son günlere bırakmamanız önemle rica olunur.

Suudi Arabistan’a yapılacak bütün ihracatlar için uygunluk değerlendirmesi gerekmektedir. Bu değerlendirme sonrasında ihraç edilecek ürünlerin Suudi Arabistan Standartlarına uygun olduğuna dair bir sertifika hazırlanır. SASO Belgesi ya da SASO Sertifikası olarak bu belge zorunludur.

SASO Belgesi yapılan ihracatlarda ürünlerin aşağıdaki konularda ülke standartlarına uygun olduğunu göstermektedir.

  • Halk sağlığının korunması
  • Tüketici güvenliği
  • Ulusal Güvenlik
  • Dini ve genel ahlakın korunması
  • Çevrenin korunması
  • Aldatıcı uygulamaların önlenmesi

İhraç edilecek malların her sevkiyatına  yetkili muayene kuruluşundan bir Uygunluk Belgesi alınmalıdır.  Gönderilerin gümrükten çekilmesini sağlamak ve ürünlerin ilgili Suudi teknik yönetmeliklerine ve ulusal, bölgesel veya uluslararası standartlara uygunluğunu teyit etmek için ihtiyaç duyulmaktadır.

Tüm ithal edilen sevkiyatlar çıkarılabilir olmayan bir menşe işareti taşımalıdır. Suudi Gümrük ve İthalatçısı tarafından tutulmayanlara, düzeltici önlem almak veya suçun tekrarlanmayacağına dair bir taahhütte bulunmaları istenir. Aksi takdirde para cezası veya malın menşei ülkesine iade edilmesi mümkündür.

SASO Sertifikası Alım Aşamaları

Öncelikle ihracat yapacağınız ürünler için proforma fatura düzenlemeniz gerekiyor bu aşamadan sonra bu ürünler için elinizde mevcut varsa TSE Belgesi ve CE Belgesi gibi kalite belgelerini işlemlerin daha hızlı ve daha uygun maliyetlerle yapılması için hazırlamanız gerekiyor. Bu evrakları hazırladıktan sonra bizimle iletişime geçerek fiyat teklifi ve başvuru için gerekli belgeleri talep ediniz.

Fiyat teklifimizi kabul etmeniz ve size göndereceğimiz belgelerin hazırlanıp bize iletilmesi durumunda ihracat yapacağınız ürünler yerinde incelenerek uygunluk belgesi düzenlenecek.

 

SASO Belgesi ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen Belgelendirme Departmanımızla iletişime geçiniz.
0212 555 00 07 – nurgul@sosyalsirket.com.tr