SASO Belgesi İçin Gerekli Evraklar

SASO Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Saso Belgesi İçin Gerekli Evraklar aşağıdaki gibidir;

 1. Ticari fatura
 2. Menşe Şehadetnamesi
 3. Konşimento
 4. Sigorta belgesi (Eğer ihracatçı tarafından sigorta yapılmışsa)
 5. Yükleme (Çeki) listesi

Yukarıdakilerin haricinde istenilen evraklar isteğe bağlı olup, ithal edilecek ürüne veya ithalatçıyla yapılan sözleşmeye göre değişiklik göstermektedir.

1- SASO Belgesi için gerekli evraklardan biri olan Ticari Faturada olması gereken bilgiler aşağıdaki gibidir;

 1. Tüm ticari faturalar ihracatçı şirketin antetli kağıdına yazılmalı, alıcı ve satıcının ad ve adresleri eksiksiz yazılmış olmalı,
 2. Satışı yapılan ürün açık bir şekilde ve 8 haneli GTİP (Gümrük Kodu) yazılmalıdır,
 3. Sevkiyat şekli ve yükleme boşaltma limanları yazılmış olmalı,
 4. Birim fiyat, miktar, net ve brüt ağırlık, koli sayısı yazılmış olmalıdır.

Saso Belgesi için gerekli evraklardaki Ticari Faturada 18 Mayıs 1996 yılından itibaren Sudi Arabistan tarafından ithal edilecek ürünlerle ilgili olarak Suudi Arabistan Gümrük yetkilileri aşağıda belirtilen bilgilerin faturalarda yazılmasını istemektedir.

Makine ve Ekipmanlarda:

 • İthal edilecek ürünün teknik bilgileri
 • Model numarası
 • Markası
 • Üreticinin açık ismi
 • Ürünün tanımlanmasına yarayan diğer teknik bilgiler

2- Saso Belgesi için gerekli evraklardan biriside Menşe Şehadetnamesidir.

Menşe Şehadetnamesi, Suudi Arabistan`a ihracat yapılacak ürünün üreticisinin açık adı, adresi ve sevk aracının (hava, kara, deniz) detaylı bilgileri ile Suudi Arabistan ithalatçının açık ad ve adresini içermelidir.

3- Konşimentonun bir nüshası Suudi Arabistan Konsoloslukları`na verilecek olup, konşimentoda ki bilgiler ile ticari faturadaki bilgiler birbiri ile uyumlu olmalıdır, konşimentoda, ürünün değeri, birim fiyatı, net ve brüt ağırlık, marka ve işaretler, teknik ölçüler, Suudi Arabistan’da ki  ithalatçının açık adı ve adresi, sevk aracı ve nakliye şirketinin adı, nakliyenin yola çıktığı tarih, yükleme ve boşaltma limanları ile ilgili bilgiler de yazmalıdır.

4- Sigorta Belgesi: Sigorta şirketi tarafından düzenlenecek olan bu belgede de, sigorta primi tutarının yanı sıra, nakil aracı ve yükleme ve boşaltma limanları ile bilgilerin de yer alması gerekmektedir.

5- Saso Belgesi için gerekli evraklarından Yükleme (Çeki) Listesi: Çeki  listesi, alıcı ve satıcının ad ve adresi ile ürünün net ve brüt ağırlığı, koli sayısı, konteyner sayısı ve içeriği gibi bilgilerin yazılı olmasıdır.

SASO Belgesi ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen Belgelendirme Departmanımızla iletişime geçiniz.

0850 885 02 52 – nurgul@sosyalsirket.com.tr